اگر شركتمان كار نكند شامل پرداخت ماليات می‌شود ؟

79

اگر شركتمان كار نكند شامل پرداخت ماليات می‌شود؟

به یقین یکی از اساسی‌ترین موضوعات شرکت‌ها موضوع پرداخت مالیات بوده و هر شرکتی که در این امر کوتاهی نماید خود را در در خطر مشکلاتی نظیر تعطیلی شرکت و پرداخت جریمه‌های سنگین قرار می‌دهد‌. شکایات عدیده‌‌ی اشخاص حقوقی سبب موانعی بر سر راه افرادی که خواهان ثبت شرکت و یا موسسه تجاری و غیر تجاری‌اند شده است. در واقع نه فقط اشخاص حقوقی و شرکت‌ها، که افراد حقیقی هم باید بخشی از درآمد خویش را مالیات در صندوق دولت واریز نمایند؛ فرقی نمی‌کند که شما فرد حقوقی باشید یا حقیقی چرا که بسته به میزان درآمدتان باید مالیات خود را پرداخت نمایید. پرداخت‌های مالیاتی موجب می‌گردد دولت قدرت خدمات رسانی به شرکت‌ها و نیز توانایی حمایت‌های لازم از آن‌ها را داشته باشد.

 ثبت آنلاین شرکتها و برند
اگر شركتمان كار نكند شامل پرداخت ماليات می‌شود ؟

مالیات‌ از نظر دولت دو بخش است: مالیات‌ مستقیم؛ مالیات غیر‌مستقیم.

مالیات مستقیم: از عنوان آن پیداست به مالیات‌هایی اطلاق می‌گردد که به شکل مستقیم از درآمد افراد و یا شرکت‌ها کسر می‌گردد. مالیات‌ بر درآمدهای مشاغل و یا حقوقی، مالیات‌ بر املاک، مالیات‌ بر درآمدهای اتفاقی، مالیات‌‌‌ بر درآمدهای حاصل از کشاورزی و از این قبیل مالیات‌ها جزء این بخش هستند.

مالیات غیرمستقیم: مالیاتی است که بر خریدها و یا قراردادها تعلق می‌گیرد و حتی ممکن است گاهی افراد از پرداخت این مالیات هم مطلع نباشند.

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مربوط به شرکت‌ها می‌گردد، شرکت‌های تجاری باید اینگونه مالیات‌ها را پرداخت نمایند؛ تفاوتی ندارد که فعالیتهایتان به چه شکل باشد: تجاری، غیرتجاری، حقوقی، حقیقی. مالیات مستقیم از درآمد کسر می‌شود و مالیات غیرمستقیم نیز بر اجناس و کالاهای قابل رؤیت که غالباً اشخاص خریداری کرده و یا استفاده می‌کنند اعمال می‌گردد.

توضیحات نشان داد که پرداخت مالیات ارتباطی به دارا بودن یا نبودن شرکت‌ ندارد. مورد دیگری یعنی مالیات بر درآمد نیز عنوان گشت. پس چرا اکثراً شرکت‌ها نسبت به پرداخت مالیات هراس دارند؟

طبق قوانین مالیاتی شرکت‌ها، زمانی‌که شرکت در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، بایستی به‌ سرعت پرونده‌ی دارایی یا مالیاتی تشکیل شود، که به صورت نامه‌ای‌ است که از اداره‌ی شرکت‌ها به اداره‌ی دارایی ارسال می‌گردد. به این علت افراد نمی‌توانند به اداره‌ی دارایی مراجعه نکنند. توجه داشته باشید که اشخاص باید برای فعالیت قانونی خود کد اقتصادی دریافت نمایند؛ کد اقتصادی پس از تشکیل پرونده‌ی دارایی به اشخاص داده می‌شود.
“موسسات دولتی و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های خاص مشمول معافیت از پرداخت مالیات می‌باشند و نیز یا مثلا موسساتی که کارهای خیریه‌ای و از این قبیل انجام می‌دهند نیز مشمول معافیت مالیاتی هستند.”

هنگام تشکیل پرونده‌های مالیاتی‌تان این نکته را به یاد داشته باشید که باید دفاترتان را که شامل یک دفتر کل و یک دفتر روزنامه می‌شود را دریافت نمایید و داخل آن تمام هزینه‌های شرکت را وارد سازید. هزینه‌های روزانه‌ی خود را در دفتر روزنامه ثبت نموده و منتقل ساختن این هزینه‌ها به دفتر کل می‌باشد.

شرکت‌ها برای موارد کاری و نیز کنترل حساب‌ها و صورت حساب‌هایشان باید در اساسنامه‌ یک سال مالی تعیین نمایند. در این مدت می‌بایست شرکت حساب‌های خود را کنترل و بررسی نماید و در نهایت نتیجه‌ی بررسی‌ها به شکل یک ترازنامه، صورتحساب سود و ضرر و اظهارنامه به اداره‌ی دارایی اعلام شوند که برای این مورد شرکت‌ها در نهایت از تاریخ سال مالی به مدت 4 ماه زمان دارند.
اظهارنامه، ترازنامه و همچین صورتحساب سود و ضررها در اداره‌ی دارایی در نهایت به مدت یک سال بررسی می‌گردد و در صورت وجود شبهه و یا مغایرت مورد به شکل ابلاغیه‌ برای شرکت مذبور توضیح داده شده و اگر مغایرت و اعلام ابلاغیه‌ای در مدت زمان یک‌سال نباشد، یعنی اظهارنامه و صورتحساب شرکت تایید شده است.
در صورتی‌که شرکتی از ارسال صورتحساب‌ها خودداری نماید، باید در انتظار علی‌الراس شدن مالیات خود و نیز پرداخت هزینه‌های بعضاً چندین برابر باشند.

مالیات شرکت‌های بدون فعالیت چگونه است؟

تا به اینجا جا مبحث کاملا روشن شد که وظفه‌ی شرکت‌ها در مقابل اداره‌ی دارایی و بالعکس اداره دارایی در مقابل شرکت‌ها چه‌ می‌باشد؛ نکته‌ای که بسیار مهم و ضروری‌است و موضوع مبحث ما نیز پ ست موضوع مالیات شرکت هایی است که فعالیت ندارند.

شرکت ها اگر فعالیتی کلا ندارند باید اقدام به انحلال شرکت بکنند و اگر می خواهند شخصیت حقوقی خود را داشته باشند ولا اینکه فعالیتی ندارند باید وظایف خود را انجام دهند. بنابراین شرکت های حقوقی باید حتی اگر فعالیتی ندارند هر ساله اقدام به گرفتن دفترهای قانونی خودشان نمایند و درصورت انجام ندادن فعالیت دفترها و اظهارنامه‌ها را نیز سفید تحویل دهند.

اگر به‌طور کلی هیچ‌گونه فعالیت نظیر بستن قرارداد و یا خرید و فروش انجام نداده باشد و در سابقه‌ی شرکت موردی در این‌باره رؤيت نشود یقیناً برای شرکت مالیاتی لحاظ نخواهد شد، اما از نظر حقوقی شخصیت شرکت حفظ خواهد شد؛ اگر سندی مبنی بر خرید، حتی کوچک‌ترین‌ اجناس مثلا یک دفترچه به نام شرکت پیدا شود سبب جریمه‌ی شرکت می‌گردد؛ پس در این خصوص نهایت دقت را داشته باشید‌.
شرکت‌ها باید اقدامات مالی خودشان را برطبق قانون به اداره‌ی دارایی در سال مالی ارائه دهند این هم موضوع دیگر است که نیاز به دریافت کد اقتصادی است. شرکت‌های ثبت شده‌‌ای که کد اقتصادی دریافت نکرده‌اند با توجه به وجود مشخصات آن‌ها در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ، این اداره موضوع ثبت شرکت را به اداره‌ی دارایی ابلاغ نموده، اگر اظهارنامه‌ی مالی شرکت برای اداره‌ی دارایی ارسال نگردد اداره‌ی دارایی ملاک را بر از یاد بردن و یا جلوگیری از ارسال مدارک گذاشته و به همین علت مالیات شرکت را علی الراس می‌سازد.

در واقع مالیات علی الراس یعنی شرکت در مبحث کارکرد شرکت‌ها درآمد شرکت‌های دیگر را ملاک قرار می‌دهد و برخی اوقات مالیاتی که برای یک شرکت معین می‌سازد نامنصفانه بوده و بیشتر از درآمد آن شرکت است.

شرکت‌هایی کد اقتصادی دریافت نکرده و ثبت شده‌اند نیز قادرند بعد از مدتی برای دریافت کد اقتصادی خود اقدام کنند اما باید منتظر جرائم آن باشند، چرا که به عنوان مثال اگر چند سال از ثبت شرکت گذشته باشد و اطلاعات مالی شرکت به اداره‌ داده نشده باشد امکان علی‌الراس شدن مالیات شرکت در سال‌های قبل می‌باسد.

توجه داشته باشید که بهتر است شرکت‌هایی که به‌هیچ‌وجه فعالیتی نداشته‌ و به هر دلیلی شرکت را ثبت شرکت کرده اما کد اقتصادی آن را دریافت نکرده‌اند نسبت به منحل سازی‌اش اقدام نموده و مجدداً شرکت دیگری ثبت کرده و روند قانونی شرکت را درست پیگیری نمایند. در نهایت حتی شرکت‌هایی که کار کرده‌اند ولی فعالیت‌هایشان اندک بوده، نباید برای ارسال اظهارنامه‌ی خود تردید و هراس داشته باشند چرا که بر طبق مدارک و صورتحساب‌های موجود، نسبت به درآمد خود باید مالیاتی بسیار اندک پرداخت نموده و حتی از پرداخت آن معاف می‌گردند.

مالیات تکلیفی

در اینجا به مالیات تکلیفی می‌پردازیم. این مالیات به قراردادهای شرکت‌ها ارتباط دارد. در مالیات تکلیفی بایستی سه درصد از مبلغ قرارداد به عنوان مالیات از قرارداد شرکت یا طرف دیگر کسر شود تا در زمان سال مالی به حساب دارایی واریز شود؛ بنابراین شرکت‌هایی که موضوعات قراردادی را دنبال می‌سازند و یا فعالیت‌های خود را بر حسب قرارداد انجام می‌دهند باید بدانند که سه درصد از قرارداد به عنوان مالیات تکلیفی از حساب طرف دیگر قرارداد به عنوان مالیات تکلیفی کسر نمایند.
اگر نیاز به مشاوره‌ی مالیاتی برای محاسبه‌ی سود و ضرر خود دارید به روی تخصص موسسه ثبت شرکتها ما حساب کنید. بهترین وکلای ایران که توانایی خود را در طول سال‌ها به اثبات رسانده‌اند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.