بررسی مفاصا حساب مالیاتی توسط موسسه حقوقی

93

بررسی مفاصا حساب مالیاتی

مفاصا حساب مالیاتی ، در مقاله های قبلی برای شما توضیح دادیم که در مرحله پایانی ثبت شرکت یا موسسه، موسسین آن باید با مراجعه به اداره دارایی، پرونده مالیاتی شرکت را تشکیل دهد و بعد از آن کد اقتصادی خود را دریافت کند. که به وسیله کد اقتصادی هر سال در زمان سر رسید سال مالی ، ضمن بررسی حساب سود و زیان، اظهارنامه مالیاتی شرکت را برای اداره دارایی ارسال کند تا میزان مالیات شرکت در سال قبل مشخص گردد.پس از ارسال اظهار نامه کارشناسان اداره دارایی، مدارک ارسالی شرکت را از جمله اظهار نامه و دفترهای قانونی شرکت را بررسی می کنند و طبق سود حاصله شرکت و قوانین مالیاتی کشور، میزان مالیات شرکت را تعیین می کنند.

 ثبت آنلاین شرکتها و برند
بررسی مفاصا حساب مالیاتی توسط موسسه حقوقی

فعالیت قانونی شرکت و همچنین اعتبار شرکت در بازار تجاری داخل و خارج کشور منوط به داشتن کد اقتصادی و پرداخت مالیات تعیین شده از سوی اداره دارایی است. در صورتی که شرکت در پایان سال مالی اظهارنامه خود را به اداره مالیات تحویل ندهد به موجب قانون مرتکب جرم در زمینه پرداخت مالیات شده است.

در این بازه زمانی ، اداره کل مالیات بر درآمد، بعد از تکمیل پرونده مالیاتی از اداره مالیات بر ارزش افزوده استعلام خواهد گرفت. و به موجب این کار شرکت علاوه بر تشکیل پرونده مالیاتی در اداره دارایی، در اداره مالیات بر ارزش افزوده هم باید تشکیل پرونده دهد تا بتواند مفاصای حساب مالیات خود را به صورت سالانه از شرکت دارایی دریافت کند.مدت زمانی که برای تشکیل پرونده در اداره کل مالیات و اداره مالیات بر ارزش افزوده نیاز است بین یک هفته تا ده روز است.

مفاصا حساب مالیاتی چیست

مفاصا از نظر لغوی به معنای تصفیه کردن و هنگام استفاده با یک کلمه‌ی دیگر به معنای تصفیه کردن آن کلمه است.به همین خاطر است که می توان مفاصا حساب را برای بیمه، سهام و یا هر موضوع دیگری استفاده کرد. اما در بحث امور مالیاتی منظور از مفاصا حساب مالیاتی این است که باید برگه تصفیه حساب مالیاتی شرکت از اداره مالیات دریافت شود.

در حقیقت شرکت باید با نزدیک شدن به پایان سال مالی، صورتحساب‌های سود و زیان شرکت و همچنین اظهارنامه را برای اداره مالیاتی بفرستد.که بعد از بررسی صورتحسابی را براساس میزان بدهی مالیاتی دریافت می‌کند و پس از تصفیه کردن این بدهی است که شرکت می‌تواند برای دریافت مفاصا حساب مالیاتی خود اقدام کند.به طور کلی شرط صادر کردن مفاصا حساب مالیاتی بر طبق ماده 235 قانون مالیات مستقیم، پرداخت کامل بدهی مالیاتی شرکت به اداره مالیات است. که روند دریافت آن حداکثر 5 روز بعد از درخواست شرکت از اداره مالیات است.

چگونگی و مراحل دریافت مصافا حساب مالیاتی

  • اصل بدهی مالیاتی باید به اداره دارایی پرداخت گردد و رسید آن نیز دریافت شود.

  • درخواست کتبی با موضوع گرفتن مفاصا حساب مالیاتی تنظیم شود و به اداره امور مالیاتی ارسال شود.

  • موضوع درخواست ارسالی توسط رئیس امور مالیاتی بررسی و تأیید می‌شود و سپس به واحد مالیاتی ارسال می‌شود.

  • خلاصه‌ای از پرونده مالیاتی مودی توسط کارشناسان امور مالیاتی تهیه می‌شود.

  • سپس خلاصه وضعیت پرونده مالیاتی که تایید شده است در پرونده مالیاتی متقاضی ثبت می‌گردد.

  • پس از بررسی در صورتی که بدهی قطعی در پرونده وجود داشته باشد به مودی مالیاتی یا وکیل وی ابلاغ می‌شود.

  • پس از ارسال ابلاغیه به مودی مالیاتی باید بدهی مالیاتی توسط مودی یا وکیلش پرداخت گردد.

  • در صورتی که بدهی قطعی در پرونده وجود نداشته باشد. برگه مفاصا حساب مالیاتی صادر می‌شود که به معنی تسویه حساب مالیاتی مودی و عدم وجود بدهی مالیاتی است. لازم به ذکر است که این برگه باید تاییدیه رئیس گروه مالیاتی و یا کارشناس ارشد مالیاتی را داشته باشد.

چگونگی دریافت مفاصا حساب مالیاتی در شرکت پیمانکاری

به خاطر پیمانی و یا قراردادی بودن موضوع فعالیت شرکت های پیمانکاری، این گونه شرکت‌ها باید در وهله اول از کارفرمای خود در خصوص پایان کار نامه‌ای دریافت کنند. که این نامه باید حاوی تمام موضوعات و وظایف پیمان همکاری، میزان قرارداد، تاریخ شروع و پایان پروژه، درصد انجام پروژه و قید مسئولیت‌های کارفرما و پیمانکار باشد.

در صورتی که نیاز باشد باید مفاصا حساب بیمه هم گرفته شود و در پرونده درج گردد و سپس تمام مراحلی که در بالا نوشته شد انجام شود.

به طور کلی در صورتی که شرکت تمام بدهی قطعی خود را به اداره دارایی پرداخت کرده باشد می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی خود را دریافت کند. به همین خاطر بهتر است که هر سال پس از تکمیل پرداخت صورتحساب مالیاتی درخواست مفاصا بلافاصله به اداره مالیات ارسال شود.

موسسه حقوقی با داشتن بهترین کارشناسان در حوزه امور حقیقی و مالیاتی، برای کمک به شما در خصوص فعالیت هایی که در بالا ذکر شد آماده همکاری است. همین امروز برای عقد قرارداد با شرکت ما اقدام کنید تا کلیه امور مالیاتی شما را به بهترین وجه انجام شود و شما در حوزه مالیاتی مشکلی نداشته باشید و با خیال راحت به تجارت خود بپردازید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.