ثبت کردن شرکت چیست و انواع ثبت شرکت

62

برای شروع یک کسب و کار و تجارت یکی از مهمترین و ضروری ترین ملزومات ثبت شرکت می باشدکه امروزه با بیشتر شدن رابطه بین افراد و قوانین و مقررات رفته رفته شکلی کاملتر و گسترده تر به خود میگیرد. امروزه شاهد هستیم که کارهایی که در گذشته در بین افراد بصورت بی قاعده و خارج از مقررات در حال انجام بوده کم کم زیر نظر این قوانین درآمده و به یک کار ضروری تبدیل شده است، بسیاری از کار هایی که در جامعه در حال انجام است در بخش های تجاری و بازرگانی دیگر از شکل شخصی خارج شده است و زیر نظر مقررات دولتی بوسیله به کار بردن قوانین انجام میگیرند. یکی از کارهایی که تحت همین قوانین و مقررات در حال انجام است ثبت شرکت می باشد. برای اولین بار قوانین و مقررات مربوط به ثبت شرکت در سال 1310 در 12 ماده شکل گرفت.

 ثبت آنلاین شرکتها و برند
ثبت کردن شرکت چیست و بررسی انواع ثبت شرکت

مطابق با قوانین مربوطه و ایجاد شده در حوزه ثبت شرکت هر شرکتی شامل شرکت های ایرانی و یا حتی شرکت هایی که در خارج از کشور قرار دارند اگر قصد فعالیت در ایران را دارند باید و باید تقاضانامه ای با موضوع ثبت شرکت تشکیل داده و آن را به مراجع مربوطه ارائه دهند در غیر اینصورت شرکت ایجاد شده از سوی دولت ایران غیر رسمی شناخته می شود و تمامی فعالیت هایی که زیر نظر این شرکت باشد غیر رسمی بوده و مجازات آن شامل جزای نقدی و انحلال شدن شرکت و ممنوع شدن از ادامه فعالیت را خواهد داشت. امروزه کار های مربوط به ثبت شرکت توسط موسساتی مانند موسسه حقوقی فکر برتر که زیر نظر سازمان ثبت اسناد فعالیت می کند انجام میگیرد. موسسه فکر برتر تمامی امور مربوط به ثبت شرکت را برای متقاضیان بر عهده گرفته و در تمامی مراحل به متقاضیان بهترین مشاورات مربوطه را ارائه می دهد. تمامی مدارک ارائه شده توسط مشتری زیر نظر کارشناسان با تجربه موسه حقوقی فکر برتر مورد بررسی خواهد گرفت و در صورت عدم مشکل از سوی شرکت به مراجع مربوطه ارائه می گردد.

واژه شرکت در معنای لغوی یعنی شریک شدن و همدست با دیگران در انجام کاری ولی اگر قصد داشته باشیم از نظر حقوقی واژه شرکت را مورد بررسی قرار دهیم یعنی یک اجتماع یا گروه که از چند نفر و حداقل 2 نفر تشکیل شده باشد که بصورت رسمی در راه رسیدن به یک هدف در حال فعالیت می باشد. شرکت یعنی مجموعه قوانینی که بصورت کلی قرار داد نامیده می شود و بین چند نفر باعث می شود که این گروه بصورت منظم و از روی برنامه و بصورت مقرراتی فعالیت کنند.با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران شرکت ها 2 نوع هستند، شرکت های مدنی و شرکت های تجاری.

ثبت کردن شرکت با مسئولیت محدود

ثبت کردن شرکت با مسئولیت محدود با حداقل 2 نفر شریک به شکل قانونی انجام می گردد. شرکت مسئولیت محدود مناسب برای افرادی می باشد که قصد دارند شرکتی بازرگانی ثبت کنند. متقاضیان می توانند حداقل با 1 میلیون ریال سرمایه شرکتی با مسئولیت محدود ثبت کنند، مسئولیت هیات مدیره در شرکت هایی با مسئولیت محدود در قالب زمانی بصورت نامحدود است مگر اینکه در اساسنامه شرکت به صورت دیگری تعریف شده باشد. ضمانت میزان سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود تا سقف میزان سرمایه گذاری و سهام شرکا شرکت می باشد.

ثبت کردن شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت از نوع سهامی خاص می بایست حداقل 3 نفر سهامدار یا شریک به همراه 2 بازرس در شرکت سهامی خاص وجود داشته باشد. میزان حداقل سرمایه برای شروع کار شرکت مبلغ 1 میلیون ریال است. یکی از نکات ضروری و مهم در هنگام در هنگام راه اندازی شرکت سهامی خاص این است که هر یک از مقامات مدیر عامل و رییس هیئت مدیره و نایب رییس می بایست به اشخاص مورد نظر انتصاب گردد. از ویژگی های شرکت های سهامی خاص این است که معمولا شهرداری ها و مراجع عمرانی بصورت معمول در مزایده ها و مناقصه ها شرکت های سهامی خاص را بیشتر ترجیح می دهند. هیئت مدیره شرکت های سهامی خاص هر دو سال می بایست تمدید شود.

ثبت کردن شرکت سهامی عام

شرکتی که مدیران و بنیان گذاران آن بخشی از سرمایه شرکت را به وسیله فروش سهام به عموم مردم تامین میگردد شرکت سهامی عام خوانده می شود. در شرکت های سهامی عام مدیران در ابتدا 20 درصد از سرمایه شرکت را تعهد مکنند و حداقل 35 درصد از سرمایه مورد نظر را در حساب شرکت سپرده می کنند. بعد از ثبت کردن شرکت سهامی عام می توان سهام شرکت را در بورس معامله کرد.

ثبت کردن شرکت دانش بنیان

شرکت هایی که می توانند به وسیله فروش فناوری و خدمات مدرن خود به سود و درامد دست پیدا کنند را شرکت های دانش بنیان می نامند. بصورت معمول امروزه برای ثبت کردن شرکت دانش بنیان، شرکت سهامی خاص را بیشتر ترجیح می دهند. در مورد اعضای شرکت دانش بنیان می بایست دو نفر از اعضای شرکت مدرک کاشارشناسی ارشد یا بالاتر داشته باشند و یا این دو اعضا دارای اختراعی ثبت شده باشند و یا می توانند عضو هیئت علمی دانشگاهی باشند. یکی از خوبی های شرکت دانش بنیان این است که به مدت 15 سال از هرگونه مالیات و عوارض و گمرک معاف می باشد.

ثبت شرکت تضامنی

برای ثبت کردن شرکت بصورت تضامنی باید حداقل 2 نفر حضور داشته باشند و این امر را با عنوان تجاری انجام دهند. قابل ذکر است که مسئولیت در شرکت های تضامنی بصورت تضامنی می باشد یعنی در صورت ورشکسته شدن شرکت تضامنی و کفایت نکردن سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی ها، هر یک از سهامداران یا شرکا خود به تنهایی تعهد به پرداخت قروض شرکت را دارند. در هنگام ثبت شرکت تضامنی می بایست حتما نام تضامنی در قبل و یا بعد از نام شرکت در کلیه اسناد و اوراق ثبت گردد، همچنین نکته قابل توجه دیگر اینکه در هنگام ثبت شرکت تضامنی الزاما باید نام تمامی شریکان و سهامداران و عبارت هایی مانند شرکا و یا برادران حتما ذکر شود. بعد از ثبت کردن شرکت تضامنی هیچ کدام از شرکاء نمی توانند بدون کسب اجازه از دیگری یا دیگران به حساب تجاری شرکت دست برده و فعالیتی انجام دهد.

ثبت کردن شرکت مختلط غیرسهامی

شرکت مورد نظر به شرکتی گفته می شود که جهت انجام کار های تجاری و بازرگانی زیر نظر نام به خصوصی بین 1 یا چندین نفر بصورت شریک و ضامن و یا بین چندین نفر شریک بصورت مسئولیت محدود بدون اینکه سهامی منتشر شود تشکیل می گردد. این تعریف یک ساختار کلی و معمول از شرکت مختلط غیر سهامی در قانون تجارت می باشد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این شرکت نیز همانند شرکت های بازرگانی دیگر دارای شخصیت حقوقی است یعنی تمامی حقوق را که قانون برای افراد در نظر میگیرد برای این شخص حفظ می شود.

ثبت کردن شرکت مختلط سهامی

اگر در نظر دارید تا شرکتی سهامی ثبت کنید باید ابتدا در مورد ویژگی های شرکت سهامی اطلاعات داشته باشید، شرکت های مختلط سهامی به گونه ای از شرکت ها گفته می شود که زیر نظر نام مخصوصی بین شریک های سهامی و یک یا چندین نفر شریک ضامن تشکیل و راه اندازی می گردد. شرکت های سهامی در واقع ترکیبی از شرکت های تضامنی و شرکت های سهامی است، در شرکت های سهامی می توان تعدادی شریک ضامن و همچنین تعدادی شریک که دارای سهم هستند را پیدا کرد، همچنین یادآور میشویم در هنگام ثبت این نوع شرکت ها باید این نکته را در نظر بگیریم که شریک ها معمولا به دو بخش تقسیم می گردند، شرکای سهامی و شرکای ضامن. شرکای سهامی به افرادی گفته می شود که سهام مربوط به این اشخاص بصورت سهام متساوی القیمه است مسئولیت تامین سرمایه این افراد به همان اندازه است که در شرکت سرمایه دارند، شریک ضامن به شخصی گفته می شود سرمایه این افراد بصورت سهام نیست و مسئول تمامی قرض هایی است که شاید بیشتر از دارایی این شخص از شرکت می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.