حمایت از اختراع چیست | بررسی توسط موسسه حقوقی

76

حمایت از اختراع

حمایت از اختراع ، زمانی‌که افراد حاصل اندیشه‌های فکری و تحقیقاتی خویش را در نمونه‌های صنعت و یا ساخت محصولات نوینی در عرصه‌های خاص نظیر صنایع، حرفه‌‌‌ها و یا شاخه‌های گوناگون که دارای جنبه‌ی صنعتی‌اند، اجرا سازند اختراع نامیده می‌شوند و با استناد به قوانین ثبت اختراعات، طرح‌ و ایده‌های صنعتی و علامت‌های تجاری به اختیار امکان ثبت و حمایت وجود دارد.

افرادی که ایده‌های خود را ثبت نمایند قادر به دریافت حمایت‌های قانونی‌اند. این ثبت می‌تواند به دو شکل داخلی و یا بین‌المللی باشد؛ در ثبت بین‌المللی اختراع می‌تواند در تمام کشورهایی‌ که پروتکل‌های مادرید را پذیرفته‌اند تحت حمایت قرار گیرد؛ در بخش اختراعات قابل ثبت به این موضوع پرداختیم که همه‌ی تولیدات و یا ایده‌ها به عنوان اختراع شناخته نمی‌گردد و درست است که تعدادی از تولیدات ‌و ایده‌های شما از فعالیت‌های ذهنی شما سرچشمه می‌گیرند و منحصر به شما بوده و پیش‌تر در جایی رؤیت نشده، اما به علل مختلف نظیر کاربردی نبودن و ناکارآمدی در بخش‌ها و حوزه‌هایی نظیر صنعت، تولید و بهبود تولید نمی‌توان عنوان اختراع بر آن‌ها نهاد.

 ثبت آنلاین شرکتها و برند
حمایت از اختراع چیست بررسی توسط موسسه حقوقی2

در شیوه‌های نوین نظیر: درمان انسان و دام، مطالعات علمی و دست‌آوردهای پژوهشی، نظریه‌های علمی و اکتشافات اشاره امکان ثبت اختراع وجود ندارد در ضمن اگر در ایران برخی از اختراع و یافته‌ای برخلاف افکار عمومی بوده و با شرع همخوانی نداشته باشد شامل ثبت نخواهد شد.

علی‌رغم این اوصاف تاکید مجدد می‌شود که معنای بخش‌های یاد شده‌ی صنعت و کاربرد صنعتی اختراعات کلی است. درواقع اختراع ممکن است در کشاورزی، تولیدات مختلف صنعتی، صنایع‌دستی، و… باشد، مثلا اختراع می‌تواند تکمیل کننده‌ی یک ماشین و یا دستگاهی باشد که پیش‌تر معرفی شده باشد اما با کمک تجهیزات اختراعی بتواند کارایی و سرعتی بهتر و بیشتر داشته باشد.

مورد حائز اهمیت که باید عنوان شود این است: همان‌طور که مردم کشور ما قادرند اختراعات خود را به شکل بین‌الملل و یا در کشوری دیگر به ثبت برسانند، مخترعان دیگر هم قادرند بر‌طبق قوانین و مقررات ثبت اختراعات، طرح‌ها و علائم صنعتی و تجاری ساخته توسط خویش را در کشور ما به ثبت رسانند؛ البته با رعایت کردن این شرط که کشورشان هم مخترعین ما را قبول داشته و طرح‌ها و اختراعات مخترعین ما را به ثبت برسانند.

بر این اساس کلیه‌ی اشخاص نیز دارای حقی کاملا مشابه با ایرانیان در صورت ثبت اختراعشان در داخل ایران هستند و سازمان مالکیت معنوی به عنوان مسئول ثبت اختراع و قانون تجاری ایران کاملا از این اشخاص و اختراعاتشان حمایت کرده و حقوق انحصاری آن را به مخترعش واگذار می‌کند.

حمایت‌گری و پشتیبانی از مخترعین

اختراع برای مخترعین سرمایه‌ای است که همچون دیگر سرمایه و دارارایی‌ها اختراع نیز حق انحصاری فرد سازنده بوده و هیچ‌یک از اشخاص در هیچ عنوانی اجازه ندارد که بدون رضایت طراح از این حق استفاده و یا حتی رونمایی نماید.

بنابر تعریف و حدود و اختیارات مشخص شده در قانون، مخترع به افرادی گفته می‌شود که طرح و یا ایده‌ای را که دربرگیرنده‌ی تعریف اختراع است معرفی و به ثبت برساند مگر با استناد بر ارائه‌ی دلایل کافی و‌ مستدل خلاف این موضوع در دادگاه و مراجع قضایی به اثبات برسد. از این رو اشخاص خواهان ثبت اختراع می‌بایست بلافاصله و پیش از مشاهده‌ی طرحشان برای ثبتش اقدام نمایند. از زمان صادر کردن گواهی‌نامه‌ی ثبت اختراع و بعد از ثبت اختراع، دارندگان گواهی‌نامه، یعنی افرادی که اختراع به نامشان ثبت شده در خصوص طرح یا اختراعات مالک محسوب می‌شوند.

صاحب اختراع می‌توانن اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی باشند و محدودیتی در این مورد وجود ندارد. چنانچه افراد حقیقی باشند نامشان به عنوان مخترع در گواهی‌نامه ذکر خواهد  شد و در صورتی که یک گروه اختراع را با هم خلق نمایند بر حسب درخواست نام تمام اشخاص به ترتیب اولویت در برای اختراع ثبت گشته و در گواهی‌نامه‌شان ذکر می‌گردد. همچنین مخترعین می‌توانند پس از ثبت ساختن  ابندایی اختراع خودشان در مراکز مختلف همراه دریافت برگه‌ی اختراع تکمیلی، اختراع خود را کامل‌تر سازند.

توجه داشته باشید اختراعات ثبت شده در کنواسیون‌های جهانی همچون پاریس که افراد پیش‌تر اختراع خود را در آنجا ثبت نموده‌اند قادرند ادعای حق تقدم داشته باشند، باید فرم حق تقدم را در زمان ثبت پر کنند و این فرم باید به زبان اصلی پر شود و بعدا به فارسی ترجمه شود.

به منظور حمایت از مخترع، اداره‌ی مالکیت صنعتی اقدام به آگهی ثبت اختراع نماید، پس از آن برای اختراع گواهی‌نامه صادر می‌نماید. بعد از آن مخترعین قادرند از تمامی حقوق اختراع  شود و در راستای استفاده از فعالیت‌های ذهن خود و به منظور حمایت از نوآوری و ایده‌دهی و رشد و بهبود تولیدات و محصولات صنعتی قادرند به خوبی از حمایت دولت بهره‌مند شود.

اشخاصی که خواهان بهره‌برداری از اختراع هستند می‌بایست با مخترعین به توافق و تفاهم برسند. مخترع می‌تواند اجازه‌ی استفاده از آن را به افراد حقیقی و یا حقوقی طی قراردادی به شیوه‌ی قرارداد اجاره‌‌ای و یا فروش واگذار کرده و در مورد آن قیمت بگذارد.

حمایت از اختراع و مدت زمان آن

مخترعین هنگام ثبت نمودن اختراع خود قادرند در اظهارنامه‌ی خود دوره‌ی حمایتی خاصی را برای حمایت از اختراع خود در نظر بگیرند. بر طبق مدت مورد درخواست می‌توانند پنج، ده و یا پانزده و حتی بیست سال درخواست داده و ثبت نمایند؛ تنها وجه تفاوت این درخواست‌ها هزینه‌ی آن است که باید به عنوان تعرفه‌ی ثبتی تقاضا کنندگان واریز گردد. لازم است بدانید که این دوره‌ها قابل تمدیدند.

تمدید اعتبار، به برگه‌های اختراع بستگی به این دارد که مخترعین مبلغی را هر سال به حساب اداره‌ی “مالکیت صنعتی” بریزند که اگر این کار در زمان مقرر انجام نگردد و سه ماه تاخیر بیفتد خودکار برگه‌ی اختراع باطل می‌گردد و هر شخص دیگری قادر خواهد بود بدون مجوز از اختراع استفاده نماید.بد نیست بدانید که ثبت اختراع در کشورهای دیگر مانند ژاپن و امریکا و حتی اتحادیه‌ی اروپا هم به مدت 20 سال قابل حمایت است.

ما با استفاده از وکلای توانا، آماده‌ی  خدمات‌رسانی، مشاوره و ثبت انواع اختراع مخترعین عزیز به هر دو روش داخلی و بین‌المللی بوده و تجربه‌ی وکلای متخصص ما این امکان را فراهم آورده تا در زمینه‌ی حقوقی و مشاوره مدعی باشیم و برای خدمت از هیچ تلاشی فرو گذار نکنیم.

برای حمایت از آثار نو و اختراعات خود تاخیر نکنید؛ با موسسه حقوقی ثبت شرکت تماس بگیرید و از وکلا و خدمات‌دهی با کیفیت در سریع‌ترین زمان استفاده نمایید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.